Właściwości syropu z czarnej malwy

Malwa należy do rodziny roślin ślazowatych. Rośnie na terenie całej Polski – to popularne kwiaty ozdobne. Pochodzą z Półwyspu Bałkańskiego i składają się z dużych płatków korony. Ta wyjątkowa, nieco zapomniana roślinna, posiada wiele cennych prozdrowotnych właściwości. Jej płatki przybierają rozmaite barwy, ale w lecznictwie wykorzystuje się wyłącznie malwę czarną. To właśnie z jej liści i kwiatów przygotowuje się ekologiczne syropy? Czym się wyróżniają? Wykazują działanie przeciwkaszlowe i przeciwzapalne. Osłaniają błony śluzowe górnych dróg oddechowych. Pozytywnie wpływają na układ pokarmowy oraz łagodzą zaburzenia miesiączkowania.

Syrop z czarnej malwy

Substancje śluzowe zawarte w ciemnych kwiatach czarnej malwy działają nawilżająco, ochronnie oraz powlekająco na błony śluzowe. Łagodzą ból gardła, suchość w przełyku oraz uciążliwą chrypkę. Polecane są zwłaszcza w przypadku przeziębienia. Syrop z czarnej malwy można także stosować jako wsparcie w walce ze stanami zapalnymi błony śluzowej żołądka i dwunastnicy. Zalecany jest osobom zmagającym się z wrzodami, zgagą, nadżerkami lub refluksem.

Jedna roślina, a także wiele właściwości! Taka właśnie jest czarna malwa. Jej prozdrowotne działanie zawdzięczamy bardzo rzadkim antocyjanom i delfinidynom, a także związkom mineralnym. Okazuje się pomocna w przypadku młodych kobiet cierpiących na bolesne i nieregularne miesiączkowanie. Rozluźnia mięśnie macicy oraz sprawia, że pierwsze dni menstruacji są bardziej komfortowe. Łagodzi także objawy związane z menopauzą.

Ekologiczne syropy z czarnej malwy

Czarna malwa jest jedną z najczęściej stosowanych roślin jadalnych w przemyśle spożywczym oraz lecznictwie. Wyróżnia się łagodnym, lekko słodkawym smakiem. Od dawna była doceniania w medycynie ludowej. Obecnie również zachwyca swoimi zbawiennymi właściwościami. Pozytywnie wpływa na układ pokarmowy i płciowy. Warto włączyć syrop z czarnej malwy do swojej codziennej diety. Należy jednak pamiętać, że ze względu na rozkurczowe działanie rośliny nie mogą jej stosować kobiety w ciąży.

Leave a Comment

Your email address will not be published.