Właściwości syropu z czarnego bzu

Choć produkty lecznicze na bazie czarnego bzu wywodzą się z medycyny ludowej, współcześnie są równie chętnie wybierane jako pomoc w walce z wszelkiego rodzaju infekcjami. Sok produkowany jest z kwiatów i owoców. Wykazuje silne działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Jednocześnie jest naturalny i łagodny – może więc być podawany dzieciom. Wymaga jednak obróbki termicznej – surowy i niedojrzały czarny bez zawiera bowiem trujące substancje.

Syrop z hyćki, czyli kwiatów czarnego bzu

Czarny bez jest prawdziwą bombą składników odżywczych. Kwiaty zawierają flawonoidy, sole mineralne, kwasy organiczne i olejki eteryczne, natomiast owoce – żelazo, wapń, fosfor oraz witaminy A, B i C. Zwalczają wolne rodniki oraz stanowią nieocenione wsparcie w walce z bakteriami i wirusami. Naturalne syropy z czarnego bzu polecane są zwłaszcza w przeziębieniu. Udrażniają drogi oddechowe, rozrzedzają wydzieliny oraz działają wykrztuśnie. Wpierają regenerację organizmu oraz hamują różnego rodzaju infekcje. Mogą stanowić dodatek do herbat lub wody.

Syrop z czarnego bzu – właściwości zdrowotne Czarny bez znajduje zastosowanie w leczeniu bólu związanego z zapaleniem nerwów rwy kulszowej oraz migrenami. Oczyszcza organizm, stymuluje pracę nerek i układu pokarmowego oraz korzystnie wpływa na oczy. Wykazuje także działanie przeciwcukrzycowe, a nawet antynowotworowe. Stosowany w stanach grypowych oraz odpowiednich proporcjach niweluje katar i kaszel.

Owoce oraz kwiaty czarnego bzu mogą występować w formie naturalnych syropów, kapsułek z witaminami, ziół oraz aromatycznych herbat. Wybór zależy od upodobań smakowych oraz wymaganego stężenia substancji czynnych. Sok z hyćki warto nie tylko pić, ale także sporządzić z niego inhalację oraz płukankę do gardła.

Warto również wspomnieć, że czarny bez działa moczopędnie i napotnie, dzięki czemu wspiera naturalną detoksykację organizmu. Pozytywnie wpływa na krążenie krwi, ponieważ wzmacnia naczynia krwionośne. Stanowi także cenne źródło antyoksydantów – substancji hamujących procesy starzenia.

Leave a Comment

Your email address will not be published.